Otrzymuj bieżące wiadomości.

Podaj swój e-mail, by otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

nie teraz nie, dziękuję
Moje konto Moje konto

Ayurveda Księga domowych środków leczniczych

Na stanie: Brak

Czas dostępności: Niedostępny

Opis produktu Ayurveda Księga domowych środków leczniczych

Ajurweda. Księga domowych środków leczniczych.
Vasant D. Lad
Wydawnictwo KOS, Katowice 2014

Miłość jest istotą naszego życia. Napisałem tę książkę z miłością. Daję ci ją, drogi czytelniku, z nadzieją, że sugestie te staną się punktem zwrotnym w woim samouzdrawianiu oraz zapewnią ci stałe dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Innymi słowy Vasant D. Lad rozpoczyna swoją fascynującą książkę Ajurweda Księga domowych środków leczniczych. Pierwszą tak obszernie prezentującą na polskim rynku wydawniczym problematykę ajurwedyjską.

Coraz bardziej uświadamiałem sobie, że choroba jest dla nas zaproszeniem do dokonania przemiany, okazją do zmiany sposobu myślenia, odczuwania, jedzenia oraz ogólnego dbania o siebie. Wciąż jestem zdumiony i zachwycony, jak szybko i skutecznie można przywrócić właściwy rytm życia i równowagę, wykorzystując jedynie właściwą dietę, środki ziołowe, medytację, odpowiedni program ćwiczeń oraz inne czysto naturalne czynności.

Działania lecznicze proponowane w niniejszej książce wynikają z mojego doświadczenia w praktyce klinicznej i są oparte na zasadach oraz  praktykach rozwijanych od stuleci.

Czym jest zdrowie? Czym choroba? Czy choroba i zdrowie to tylko kwestia przypadku albo napotkania tych, a nie innych bakterii? Co możemy zrobić dla zachowania dobrego zdrowia i zapobiegania chorobom?
Tradycja medycyny ajurwedyjskiej szuka odpowiedzi na te pytania od pięciu tysięcy lat.

Ajurweda jest sztuką życia w harmonii z prawami natury. To starożytna mądrość traktująca o zdrowiu i sposobach uzdrawiania. Jej celem jest zachowanie zdro­wia przez osoby zdrowe i uzdrowienie osób z jego zaburzeniami. Zarówno zapobieganie, jak i uzdrawianie dokonywane są środkami całkowicie naturalnymi.

Zdrowie, według ajurwedy, jest stanem doskonałej równowagi trzech fundamentalnych energii ciała, czyli dosha (vata, pitta, kapha), oraz tak samo ważnej równowagi ciała, umysłu i duszy (świadomości).

Ajurweda jako głęboka nauka o życiu, obejmuje całość życia i odnosi życie danej osoby do całości wszechświata. Jest to holistyczny system uzdrawiania w najprawdziwszym znaczeniu tego zwrotu. Ciało, umysł i świadomość są w ciągłej interakcji oraz relacji z innymi ludźmi i otoczeniem. Dążąc do stworzenia zdrowia, uwzględnia te różne płaszczyzny, a także ich wzajemne powiązania.

Jako nauka o samouzdrawianiu, obejmuje dietę i żywienie, styl życia, ćwiczenia fizyczne, odpoczynek i odprężenie, medytację, ćwiczenia oddechowe, zioła lecznicze, jak też programy oczyszczania i odmładzania służące uzdrawianiu ciała, umysłu i ducha.

Celem, jaki wyznaczył sobie autor publikacji Ajurweda. Księga domowych środków leczniczych jest zapoznanie czytelnika z tymi naturalnymi metodami. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie stylu życia i nauczenie się odpowiednich dla danej osoby praktyk samouzdrawiania.

Ajurweda naucza, że każdy ma określony organizm, który jest jedynym w swoim rodzaju połą­czeniem cech psychobiologicznych. Od chwili poczęcia organizm ten jest tworzony przez wszechistniejące energie Przestrzeni, Powietrza, Ognia, Wody i Ziemi.

Tych pięć żywiołów tworzy trzy energie podstawowe, nazywane dosha. Eter i powietrze to vata, energia ruchu. Ogień i woda to pitta, zasada trawienia albo metabolizmu, przemiana materii w energię. Woda i ziemia tworzą kapha, energię strukturalną i zapewniającą nawilżanie. W chwili zapłodnienia następuje wzajemne oddziaływanie czynników vata-pitta-kapha organizmów rodziców. Nowy człowiek powstaje z oddziaływań najbardziej aktywnych i dominujących w danej chwili. Pora roku, czas, stan emocjonalny i jakość relacji między rodzica­mi pozwalają na powstanie nowego organizmu o określonej konstelacji cech.

Takie uwarunkowanie nazywamy obecnie kodem genetycznym. Ajurweda od dawna nazywa je prakruti – natura danej osoby, stała i niezmienna przez całe życie. Jest to jedyny w swoim rodzaju wzorzec energii, połączenie cech i predyspozycji fizycznych, umysłowych i emocjonalnych.

Choć zasadnicza budowa prakruti jest niezmienna i stanowi podstawę indywidualności człowieka, cały czas podlega on wpływom różnych sił: oddziaływaniu zmian wynikających z upływu czasu oraz zachodzących w otoczeniu, przemijania ciepła i zimna wraz z porami roku, niekończących się przepływów myśli, odczuć i emocji, jak również jakości oraz ilości przyjmowanego pożywienia. Niezdrowa dieta, nadmierny stres, niedostatek wypoczynku albo ćwiczeń fizycznych oraz tłumione emocje zaburzają równowagę dosha. Zależnie od rodzaju zachodzących zmian i budowy organizmu danej osoby, rozwijać się mogą rozmaite dolegliwości:

  • U niektórych osób następuje zwiększenie albo pogorszenie kapha, co prowadzi do takich stanów, jak przeziębienia, zatory, kichanie czy objawy alergiczne, jak również przywiązanie, chciwość i zaborczość.
  • Osoby pitta mogą stać się krytyczne, pełne złości albo perfekcjonistyczne, mo­gą też pojawiać się u nich takie objawy fizyczne, jak na przykład niestrawność, zgaga, biegunka, czerwonka, pokrzywka, wysypka czy trądzik.
  • Zakłócenie równowagi vata może objawić się w formie zaparć, rozstrzeni żołądka, rwy kulszowej, artretyzmu, bezsenności oraz iść w parze z takimi objawami psychologicznymi, jak lęk, niepokój czy poczucie zagubienia.

Wszystkie te choroby oraz dolegliwości, jak i inne niezliczone przypadłości, które powodują cierpienie człowieka, wynikają ze zmian w wewnętrznej ekologii organizmu. Zakłócają rów­nowagę danej osoby i tworzą subtelne zmiany biochemiczne, które w efekcie ostatecznym prowadzą do rozwoju chorób. To dlatego system medycyny ajurwedyjskiej mówi o potrzebie uzdrawiania człowieka w każdej sferze życia. Odpowiednia dieta, relacje z ludźmi, praca i codzienne życie jako całość pozwalają podejmować proste działania służące zapobieganiu, sa­mouzdrawianiu, odczuwaniu harmonii, a także wzrastanie ku spełnieniu.

Autor książki Ajurweda. Księga domowych środków leczniczych w sposób prosty i dostępny pomaga nam zrozumieć zasady tej prastarej wiedzy medycznej oraz opisuje wiele sprawdzonych zaleceń do zastosowania w codziennym życiu.

Jest to pierwsza tego rodzaju publikacja na polskim rynku, w której oprócz ogólnej wiedzy z zakresu ajurwedy czytelnik znajdzie zalecenia postępowania w przypadku 112 jednostek chorobowych do zastosowania w warunkach domowych. Książka obfituje również w praktyczne porady oraz techniki z zakresu: rozpoznania swojego typu organizmu zgodnie z ajurwedą, medytacji i oddychania, szczegółowych zaleceń żywieniowych, terapii oczyszczających, rytuałów ajurwedyjskich, ćwiczeń jak i opisu działań z zakresu profilaktyki prozdrowotnej.

Masz pytania?

:
:
:
:

Poleć produkt

:
:
:

Zgłoś błąd

:
:
: