Otrzymuj bieżące wiadomości.

Podaj swój e-mail, by otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

nie teraz nie, dziękuję
Moje konto Moje konto

Herbatki Doszowe

Podstawowe zasady

Według ajurwedy cały wszechświat i wszystkie żywe istoty są złożone z pięciu elementów - eter, powietrze, ogień, woda i ziemia, które w ciele człowieka przejawiają się pod postacią trzech podstawowych zasad energetycznych (dosz) - Vata, Pitta i Kapha. Każdy człowiek jest unikalną kombinacją tych energii, które mają wpływ na kształtowanie naszych właściwości fizycznych i psychicznych. Pod wpływem różnych czynników zmienia się w ciągu życia wza­jemny stosunek tych energii w porównaniu ze stanem pierwotnym, co ma zasadniczy wpływ na naszą kondycje psychiczną i stan zdrowia. Myśli, uczucia, pokarm, styl życia i środowisko nas otaczające - to wszystko ma wpływ na równowagę tych zasad energetycznych (dosz).

Typy charakterystyczne

Vata, Pitta i Kapha są to trzy podstawowe typy charakterystyczne, które mają kolejnych siedem różnych kombinacji (Vata-Pitta, Pitta-Vata, Vata-Kapha, Kapha-Vata, Pitta-Kapha, Kapha-Pitta, Vata-Pitta-Kapha). Jeżeli zasadniczo przeważa Pitta wtedy jesteśmy typem Pitta. Jeżeli potrafimy się równomiernie zjednoczyć z charakterystyką Vata i Pitta, wtedy jesteśmy typem złożonym Vata-Pitta. Nawet w przypadku typu złożonego jedna charak­terystyka jest bardziej dominującą niż druga. Zrównoważony typ Vata-Pitta-Kapha jest bardzo rzadkim i wyjątkowym przypadkiem. Jeżeli u człowieka będącego charakterystyką typu Vata zaczyna się przejawiać jakaś choroba, przyczyną bywa fakt, że jego energia Vata się wyraźnie zwiększyła. Nadmiar jednej z tych trzech energii zawsze przejawia się niezrównoważeniem psychicznym i złym funkcjonowaniem niektórych narządów ciała. Naszym zadaniem jest przywrócić pierwotną równowagę pomiędzy tymi energiami.

Zasady ajurwedy są kluczem do zdrowego i zrównoważonego stylu życia. Jeżeli uświadomimy sobie ich wpływ i znaczenie wtedy będziemy w stanie wystrzegać się takich zwyczajów i stereotypów, które by się później mogły przejawić pod postacią objawów różnych chorób.

Himalajskie herbatki doszowe są świetną profilaktyką dla ochrony naszego zdrowia.

Cykl ajuwerdyjski

Równowaga wszystkich trzech energi Vata, Pitta, Kapha zmienia się pod wpływem pogody, warunków klimatycznych i zmian pór roku. Upalne lato i ciepły klimat zwiększają energie Pitta Chłodny klimat i zimny wiatr zwiększają energię Vata. Zachmurzona, wilgotna i deszczowa pogoda zwiększają energię Kapha.