Profilaktyka 12 miesięcy

Jak zachować zdrowie

Profilaktyczne wzmacnianie organów w każdym miesiącu w roku

Rytmy wszechświata (wpływy słońca i księżyca) i rytmy biologiczne ściśle ze sobą współdziałają. Podlegają im wszystkie żywe organizmy, także człowiek. Również pory roku mają wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Ajurweda zaleca, dla zachowania zdrowia i długiego życia PROFILAKTYCZNE dbanie o organizm w ciągu całego roku, podając dokładny harmonogram, o które organy należy szczególnie dbać w poszczególnych miesiącach

 

STYCZEŃ – herbatka VARUNA (Nerki i drogi moczowe)

W styczniu należy wzmacniać pęcherz moczowy. Dolegliwości pracy pęcherza moczowego mogą dawać objawy w obrębie bioder, dalej w części lędźwiowej kręgosłupa, sztywnieniem w części szyjnej ( herbatka GOKSHURA), dolegliwości z oddawaniem moczu oraz z zaburzeniami słuchu (herbatka UDANA).

 

LUTY – herbatka VARUNA (Nerki i drogi moczowe)

W lutym najbardziej zagrożone są nerki, które działają jak magazyn dla wrodzonej „energii życiowej”. Nerki przetwarzają odpady przemiany materii odfiltrowane z krwi i tworzą mocz. Trudności związane z funkcjonowaniem nerek mogą się pojawiać w obrębie kręgosłupa lędźwiowego (herbatka GOKSHURA), bólem kolan, zimnymi stopami, częstym oddawaniem moczu (zwłaszcza w nocy), bezpłodnością, niedosłyszeniem oraz szumem w uszach ( herbatka UDANA), Niewłaściwa praca nerek ma znaczący udział w uszkodzeniu stawów (herbatka SLESAKA).

 

MARZEC – herbatka KALAMEGHA (Wątroba i woreczek żółciowy)

W marcu należy wzmacniać woreczek żółciowy. Woreczek żółciowy zatrzymuje żółć wytwarzaną przez wątrobę i bierze udział w trawieniu pokarmu oraz przemianie materii. Objawami trudności pracy woreczka żółciowego mogą być : bóle głowy ( herbatka PRANA), rwa kulszowa (herbatka GOKSHURA) oraz dolegliwości skórne (herbatka NIMBA). Osłabienie oraz nieprawidłową pracę woreczka sygnalizują bóle większych stawów – ramiona, biodra, kolana, łokcie (herbatka SLESAKA) a często także gniew, rozdrażnienie i stres (herbatka PITTA).

 

KWIECIEŃ – herbatka KALAMEGHA (Wątroba i woreczek żółciowy)

 

W kwietniu największemu zagrożeniu ulega wątroba, która jako organ jest w ciągu całego życia konieczna dla funkcjonowania organizmu. Zakłócenia w jej pracy objawiają się podwyższoną temperaturą, zmęczeniem (herbatka KATPHALA) czy zgagą (herbatka GUDUCHI, PACHAKA, PITTA). Także wszystkie objawy alergii mają swoje źródło
„w wątrobie”. Wątroba jest głównym organem przemiany materii i w ten sposób ma wpływ na pracę całego organizmu. Osłabiona czynność wątroby to także dolegliwości związane
z jajnikami, bólami menstruacyjnymi (herbatka NIMBA, APANA), problemy z oczami – zaczerwienienie, suchość, zakłócenia widzenia (herbatka ALOCHAKA), bóle głowy (herbatka PRANA), bezsenność (herbatka ASHWAGANDHA), afty (pleśniawki), opryszczka, pękanie kącików ust (zajady), próchnica (herbatka KANTAKARI), zwiększona łamliwość paznokci a także gniew, depresje, złość i zazdrość (herbatka PITTA). Prawie każdy człowiek cierpi z powodu pracy wątroby. Usunięcie kamieni żółciowych z wątroby i woreczka żółciowego wraz z właściwym trybem życia mogą pomóc w wielu dolegliwościach zdrowotnych.

 

MAJ – herbatka ARJUNA (Czynność serca) , owoce AMALAKI

 

W maju należy wzmacniać serce. Do objawów zakłóceń pracy serca należą – kołatanie serca, bezsenność oraz zmiany zachowania – chaotyczność, przewrażliwienie, rozdrażnienie (herbatka ASHOKA). Objawem niektórych schorzeń serca jest powstawanie czerwonych plam
w górnej części lewego policzka. Schorzenia serca powodują niedostateczne dotlenianie krwi (herbatka RANJAKA, VYANA) a w związku z tym pojawienie się sinego zabarwienia warg, języka i twarzy.

 

CZERWIEC – herbata GUDUCHI, SHUNTHI (Żołądek i jelita) , owoce AMALAKI

W czerwcu należy wzmacniać jelito cienkie, które jest najważniejszym miejscem trawienia i wchłaniania pożywienia. Wsparciem dla właściwej pracy jelita cienkiego jest zdrowo działający układ limfatyczny (herbatka KATPHALA). Objawami zakłóceń pracy jelita cienkiego najczęściej są schorzenia dwunastnicy, występowanie wrzodów żołądka (herbatka PACHAKA), bóle oraz sztywność karku lub bóle barku oraz ramion lub chroniczne biegunki.

 

LIPIEC – herbatka VYANA, ABHAYA (Miażdzyca i żylaki) , VATTA

W lipcu najbardziej zagrożony jest układ krążenia. Serce nieustannie pompuje krew do całego organizmu i według wartości pomiaru ciśnienia krwi można stwierdzić na ile krążenie obciąża serce. Jako objaw wysokiego ciśnienia (herbatka SARPAGANDHA) występują bóle głowy (herbatka PRANA), zawroty głowy oraz szumy w uszach ( herbatka RANJAKA) a objawami towarzyszącymi w przypadku niskiego ciśnienia są zimne kończyny, chwilowe zawroty głowy lub mdłości przy szybkim podnoszeniu się. Zakłócenia krążenia krwi sygnalizują także mrowienia w kończynach, skurcze mięśni (herbatka AVALAMBAKA), zmiany rytmu serca (herbatka ARJUNA) lub ociężałość nóg.

 

SIERPIEŃ – herbatka  PITTA, VATTA

 

W sierpniu zagrożeniu ulega ogół funkcji związanych z temperaturą ciała. W pierwszej połowie sierpnia pojawiają się trudności w postaci podnoszenia się temperatury a w drugiej połowie miesiąca raczej z jej obniżaniem się. W utrzymaniu właściwego poziomu temperatury ciała najważniejszą rolę odgrywa wątroba (herbatka KALAMEGHA) oraz układ limfatyczny (herbatka KATPHALA), które dbają o właściwą ekologię organizmu ( oczyszczanie z toksyn).

 

WRZESIEŃ - herbatka RANJAKA, MAHAPHALA, PACHAKA

We wrześniu należy wzmacniać śledzionę i trzustkę. Śledziona jest największym organem limfatycznym naszego organizmu i przy większym obciążeniu przypomina się kłuciem w lewym boku. Jej upośledzona czynność powoduje ogólne osłabienie układu odpornościowego. W trzustce tworzone są soki, które powodują trawienie białka, tłuszczy i cukru. Trzustka produkuje hormon – insulinę, który reguluje poziom cukru we krwi. Problemy z jej czynnością dają następujące objawy : wzdęcia, biegunki, nieregularne miesiączki, bóle mięśni oraz bóle brzucha.

 

PAŹDZIERNIKherbatka SHUNTHI (Żołądek i jelita), GUDUCHI, owoce AMALAKI

 

W październiku najbardziej zagrożony jest żołądek. Żołądek jest organem najbardziej wrażliwym na emocjonalne zakłócenia w naszym organizmie, dlatego należy skoncentrować się na swojej psychice i wystrzegać stresów. Zakłócenia w pracy żołądka powstają w wyniku niewłaściwego wydzielania soków żołądkowych. Taki stan w późniejszym okresie powoduje powstawanie wrzodów żołądka (herbatka PACHAKA). Następstwem dysharmonii żołądkowych bywają często występujące afty, bolesne i krwawiące dziąsła oraz bóle zębów (herbatka KANTAKARI ). Pęknięcia kącików ust wskazują na upośledzoną pracę żołądka w jego najwęższej części końcowej.

 

LISTOPAD – herbatka TULSI (Przeziębienie i układ oddechowy) , DALCHINI, KATPHALA

 

W listopadzie zachodzi potrzeba wzmocnienia płuc i dróg oddechowych. Problemy z płucami może sygnalizować nie tylko kaszel, ale także wysypka alergicznego pochodzenia pojawiająca się na skórze i we włosach. Objawy osłabienia płuc to bezpośrednie trudności z oddychaniem wraz z uszkodzeniem śluzówek oraz nadwrażliwością skóry (herbatka NIMBA).

 

GRUDZIEŃ – herbatka SHUNTHI (Żołądek i jelita) , owoce AMALAKI

 

Grudzień to miesiąc, kiedy zagrożone jest jelito grube. Dolegliwości zaczynają się od nieznacznego mechanicznego objawu w prawej dolnej części brzucha, później się przesuwają na lewą stronę brzucha, gdzie się znajduje okrężnica wstępująca. Jako objaw towarzyszący często występują silne zwierające bóle brzucha. Częstą przyczyną dolegliwości bywa upośledzona czynność śluzówki brzusznej (herbatka MAHAPHALA, PACHAKA). Jelito grube jest ostatnim ogniwem układu trawienia, w którym wchłaniane są witaminy, minerały i woda oraz miejscem, gdzie z odpadowych części pokarmu powstaje kał.